1 Ocak 2018 Pazartesi
ATALAY YENİ YILA İŞÇİLERLE GİRDİ
TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, 2018 yılına Sakarya'da işçilerle birlikte girdi.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, 2018 yılına Sakarya'da işçilerle birlikte girdi. ATALAY, beraberindeki heyetle birlikte ilk olarak Arifiye ilçesinde TCDD işçileriyle bir araya geldi. Burada işçilere börek ve baklava ikram eden ATALAY, daha sonra Serdivan ilçesinde oluşturulan polis uygulama noktasında Emniyet mensuplarıyla buluştu. Denetleme noktasında Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu ve Sakarya Emniyet Müdürü Fatih Kaya ile bir araya gelen ATALAY, börek ikram ettiği polislerle sohbet etti. Son olarak Genel Başkan ATALAY, Sakarya Üniversitesi Güvenlik Şubesi'nde güvenlik görevlileriyle bir araya geldi. Sakarya Üniversitesi Rektörü Muzaffer ELMAS'ın da eşlik ettiği ziyaretin çıkışında Genel Başkan ATALAY açıklamalarda bulundu.

ATALAY'ın açıklamaları şu şekilde;

"Asgari ücreti Cuma günü bağlandı. Asgari ücret 15 kişilik bir komisyondan oluşuyor. TÜRK-İŞ olarak biz bunun bir tarafıyız, 5 kişi hükümet var. Bu sene biz ilk defa bu 5 kişinin içine 1 arkadaşımızı verdik. Ömrüm yeterse seneye de o masaya 1600 lira asgari ücret alan bir arkadaşımızı oturtacağım. Asgari ücretle nasıl geçindiğini hükümete anlatırlarsa belki daha rahat anlarlar. Asgari ücret az diyor muhalefet. Biri diyor 2 bin, biri diyor 3 bin lira olsun. İşverenler 'Bu parayı verirsek batarız' diyor. Biz işçiler olarak diyoruz ki bu parayla geçinmek mümkün değil. Bununla ilgili herkesin ağzından çıkanı kulağı duysun" dedi.

Hükümet yetkililerini bu parayla bir ay geçinebilirlerse onay vereceklerini ifade eden ATALAY, şöyle devam etti;

"6 milyon insanın çoluğu çocuğu 20 milyon insan, bu ücretle geçiniyor. İktidar 'Geldiğimden beri bu ücret 9 kat arttı' diyor. Bu ücretle geçinmek mümkün değil. Bizim açıkladığımız 1893 liraydı. Bu TÜİK'in resmi rakamıydı. TÜİK devletin resmi bir kurumu; 'Bir kişi ancak bununla geçiniyor' diyor. Böyle bir teklif sunduk maalesef 1600 lira oldu. Geçinmek mümkün değil, buradan sesleniyorum. Bu parayla bir ay geçinsinler bakayım. Geçinebiliyorlarsa bizim  itirazımız yok. Bu rakamın geçinilecek bir ücret olmadığını düşünüyoruz" dedi.

KİT KONUSUNDA MÜCADELEMİZ SÜRECEK

ATALAY, 1 milyon taşeron işçi kadroya girerken kadroya alınamayan Kamu İktisadi Teşebbüsü (KİT) çalışanları için çözüm bulunması gerektiğini kaydederek, şöyle devam etti;

"1 milyona yakın arkadaşımız kadroya geçti. Bunda emeği olanlara, başta Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Son 10 yılda TÜRK-İŞ'in her gün iki kelimesinden biri taşeronlar kadroya geçsin. Geldiğimiz nokta ortada. 1 milyon insan kadroya geçerken geçmeyen 50 bin tane KİT'te çalışan arkadaşlarımız var. 100 kilometre yol yaparsın, 100 metresini bırakırsın yapılan yolu kimse görmez ama 100 metre bozuk yolu herkes görür. Bununla ilgili sayın Başbakanımıza ve Çalışma Bakanımıza da geçen ifade ettim. Bu KİT'lerle ilgili sıkıntı bir an evvel ülke gündeminden çıkarılması gerekmekte. 1 milyonunun olduğu yerde 50 bin kişi bunların gölgesinde kalıyor. Cumhurbaşkanı ve Başbakan'a da buradan bir daha sizin sayenizde sesleniyorum." diyerek sözlerini tamamladı.

 

GÜNCEL HABERLER
«« « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 . . . 180 181 182 183 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara